Náramky pro děti

Motivujeme děti i dospělé k tomu, aby nezakrněli a dále pracovali na zdokonalování techniky, síly, vytrvalosti i psychické odolnosti v lezení a proto jsme vymysleli po vzoru pásků v karate systém náramků LEZU V MEZU. Rozdělili jsme vše co by měl lezec umět do 7 stupňů a dohlížíme velmi přísně na to, aby daný náramek získal jen ten, kdo si ho opravdu zaslouží. Co tedy musí lezec umět, aby získal náramek?

 

 

Bílý náramek

První bílý náramek získá téměř každý již po několika málo hodinách lezení, přece jen rádi uděláme dětem radost a myslíme, že není dobré nastavit první metu do nepředstavitelných výšek. Děti musí zvládnout několik základních pohybů na stěně jako lezení po palcích, vylézt bílou cestu (je opravdu jednoduchá, obtížnost cca V0 – V1), musíme vidět, že je lezení baví, musí se smířit se skutečností, že lezení bolí, musí hrát fair-play a nejdůležitější znalostí, bez které bílý náramek není možné získat je, že náš nepřítel je hlas v hlavě, který nám říká, že něco nejde. Kdykoliv uslyšíme tento hlas, musíme mu umět odpovědět, že to půjde, že to zkusíme znovu, že se s někým poradíme, že vymyslíme způsob jak dosáhnout toho, co chceme. Umíš? Gratulujeme, bílý náramek je tvůj!

Žlutý náramek

Než děti začneme učit další metodiku a vysvětlovat složitější věci kolem lezení, nejprve musí vylézt žlutou cestu (obtížnost cca V2 – V3). Následně děti naučíme jak se správně obléct do sedacího úvazku, jak se navázat na lano (první uzel), jak spolu komunikovat před a během lezení, jak se leze ve dvojici při boulderingu a že sami bez dozoru nikdy nikam nesmí lézt, to si budou moct dovolit, až získají černý náramek.

Oranžový náramek

Zvládnout vylézt oranžovou cestu (obtížnost cca V4 – V5), umět uvázat osmičkový, lodní, půl lodní, dračí, vůdcovský a rybářský uzel, umět použít a uvázat prusík, bezchybně jistit TOP-ROPE s použitím Gri-Gri, kyblíku, půlloďáku, ClickUpu případně dalších jistítek, které se objeví na trhu, lézt na maximum, tzn, nevzdávat pokus, neseskakovat ze stěny, ale padat ve chvíli, kdy už to ruce sami vzdají. Bez váhání spadnout do lana. Zvládnutí koordinace pohybů a těla tak, aby lezec nebyl při lezení na stěně téměř slyšet. Samostatnost ohledně obstarávání vlastních základních potřeb. Hlubší pochopení myšlenky fair-play: férovost a poctivost je nutné dodržovat především kvůli sobě, protože sami sebe nikdy neoklameme a my vždy budeme vědět o tom, když se nezachováme férově do konce života, což nám uškodí mnohem více než ostatním. Nebudeme si sami sebe vážit, a to je to, co nás může jednou úplně zničit.

Modrý náramek

Vylézt modrou cestu (obtížnost cca V6 – V8, někdy V9). Umět perfektně jistit prvolezce a zvládnout pády do lana z pozice prvolezce. Lezec musí umět zvládnout převázání lana u „slaňáku“ a bezpečně se dostat na zem, stejně tak jako bezpečně spouštět prvolezce na umělé stěně. Zvládnout lezení TOP-ROPE na skalách, umět jistit TOP-ROPE na skalách. Dále ovládat techniku žimarování, slaňování, úniku z poloviny cesty a mnoho dalších specifických technik a používání lezeckého materiálu. Mít základní povědomí o lezeckých lokalitách v ČR i ve světě, o historii lezení a osobnostech ze světa lezení.

Červený náramek

Zvládnout veškeré lezecké techniky popsané výše na skalách v praxi. Vylézt cestu obtížnosti 6a stylem On-sight a stylem flash 6b. Zvládnout vyřešit připravenou krizovou situaci. Ovládat metody první pomoci, domluvit se anglicky, podílet se na chodu lezeckého oddílu, učit a pomáhat s výchovou nových lezců – malých dětí.

Zelený náramek

Vylézt minimálně 10 cest v obtížnosti 6c stylem flash a 5 cest stylem On-sight v obtížnosti 6b. Účastnit se závodů v ČR. Mít alespoň 3x zkušenost s lezením v zahraničí. Zvládnout techniku jištění, slaňování a lezení ve vícedélkových cestách.

Černý náramek

Vylézt cestu obtížnosti 7a stylem flash. Vlastnit veškeré vybavení pro sportovní lezení ve vynikajícím stavu, chovat se tak, aby instruktor měl dobrý pocit z tvého lezení a neměl noční můry z toho, že se někde zabiješ 🙂